A SZÁMÍTÓGÉPPEL TÁMOGATOTT KÖRNYEZETISMERET-OKTATÁS MEGVALÓSULÁSA AZ ÁLTALÁNOS ISKOLÁK ALSÓ OSZTÁLYAIBAN
Szerző: NÁMESZTOVSZKI Zsolt, IV. évfolyam
Témavezető: Dr. CZÉKUS Géza egyetemi tanár
Intézmény: Újvidéki Egyetem, Tanítóképző Kar, Szabadka

A dolgozat a számítógépes oktatás előnyeit és hátrányait tárgyalja konkrét példákon keresztül.
A bevezetőben szó esik a vajdasági gyerekek számítógépes ismereteiről és lehetőségeiről egy korábbi felmérés (Gordán K., Námesztovszki Zs. 2003) adatait elemezve. A gyerekek számítógépes ismereteit összehasonlítjuk az őket oktató és nevelő pedagógusok ismereteivel (Zenith Műhely 2003). Mindkét felmérésben több mint ezer megkérdezett adatai szerepelnek.
Ezután foglalkozunk a számítógéppel támogatott oktatás előnyeivel és hátrányaival. Az általános szabályok után áttérünk a természetismeret oktatását támogató számítógépes alkalmazásokra. A legfontosabbal részletesebben foglalkozunk, bemutatjuk a multimédiákat, szólunk előnyeiről, amelyekkel hatékonyabb oktatást érhetünk el.
A Tananyagkiegészítő 2. (Námesztovszki Zs. 2004) multimédiás CD bemutatásával konkrét megoldásokat mutatunk be. A CD a 2003/2004 tanév második felére jelent meg és az érvényben lévő tanterv, tankönyv, kézikönyv alapján készült. Ma már számos általános iskolában a CD segítségével folyik a természet- és társadalomoktatás az általános iskolák második osztályában.

Kulcsszavak: multimédiás oktatás, természet és társadalom, Tananyagkiegészítő 2.

EDUCATIONAL SOFTWARE FOR TEACHING NATURE AND SOCIETY IN ELEMENTARY SCHOOLS
Author: Zsolt NÁMESZTOVSZKI, IVth year
Supervisor: Dr. Géza CZÉKUS, university professor
Institution: University in Novi Sad, FaTeacher Training

Various kinds of educational software are good sources of knowledge in daily educational work. Apart from being sources of knowledge, they have some other roles in teaching, too, so they are of great significance.
Surveys showed that elementary school pupils know how to use a computer. This fact urged the authors to make an educational software for the second grade of elementary school, for the subject called Nature and Society. Although one of the basic methodological principles is to bring nature closer to the pupils and get them acquainted with their environment through experiencing reality directly, the teaching program offers a lot of new knowledge, too. The software contains only topics strictly related to the teaching program, interesting tasks for repetition and checking knowledge, a "magic box" for the curious ones and pictures. Besides classic pictures, which help learning, there are short recordings (films), and in some cases the software is not only a visual but also an audiovisual tool.
This software is the first of its kind in our country, intended for second graders of the Hungarian national minority.

Keywords: educational software, teaching, Nature and Society

OBRAZOVNI SOFTVER U NASTAVI PRIRODE I DRUŠTVA U OSNOVNOJ ŠKOLI
Autor: Žolt Namestovski, IV godina
Mentor: Dr. Geza Cekuš redovan profesor
Institucija: Novosadski univerzitet, Učiteljski Fakultet, Sombor-Subotica

Različiti obrazovni softveri su sve češći izvori znanja u svakodnevnom obrazovnom radu. Pored izvora znanja, oni imaju i drugu ulogu u nastavi, te je njihova primena od velikog značaja. Sa druge strane, ispitivanja su pokazala, da učenici osnovnoškolskog uzrasta znaju koristiti računar. Ova činjenica je podstakla autore da sastave obrazovni softver za drugi razred osnovne škole, za nastavni predmet Priroda i društvo. Mada je jedan od osnovnih didaktičkih/metodičkih principa životna blizina i upoznavanje okoline uz pomoć neposredne stvarnosti, ipak, nastavni program daje bezbroj mogućnosti za primenu i drugih izvora znanja. Te mogućnosti su iskoristili autori: softver je sastav-ljen tako da sadrži sadržaje striktno vezane za nastavni program, interesantne zadatke za ponavljanje i proveravanje znanja, "čarobnu kutiju" za radoznale, i slike. Pored klasičnih slika, koje potpomažu savladavanje novog gradiva, postoje i kratki snimci (filmovi), a u nekim slučajevima softver nije samo vizuelno, već i audiovizuelno sredstvo. Ovaj softver je prvi u našoj zemlji, koji je namenjen učenicima drugog razreda mađarske nacionalne manjine.

Ključne reči: obrazovni softver, nastava, priroda i društvo