Bejelentkezés

Fejlesztési szükségletek


Fejlesztési szükségletek

 

 

A vajdasági magyar tudományos és felsőoktatási stratégia elemeinek felvázolása, a rövid- és hosszútávú tervek korszerűsítése, fejlesztési koncepció kidolgozása az elmúlt másfél évtized időszerű témája a vajdasági magyar tudományos konferenciáknak, szervezeteknek, intézményeknek.  

A stratégiai terv kidolgozása korábbi és újabb tudományos és felsőoktatási megbeszélésekre, ankétokra, stratégiákra és sokoldalú egyeztetésekre kell, hogy épüljön. Fel kell hogy ölelje Szabadka és Újvidék, egész Vajdaság vonatkozó szempontjait és igényeit. Minél szélesebb bázist kell bevonni a felmérésekbe, olyan szervezeteket, aemlyek nagy ismeretségi tőkével rendelkeznek mind a hallgatók, mind a tanárok körében. A folyamatos kerekasztalok, megbeszélések szereplői között elsősorban a szakma jelenléte a fontos, az egyetemi intézmények és a civil szervezetek képviselői. Mindez lehetővé tesz egy folyamatosan kikristályosodó felsőoktatási és tudományos stratégia felvázolását.

A kiinduló probléma az, hogy Vajdaság magyar felsőoktatási intézményrendszere kiépületlen maradt, ezért a vajdasági magyar közösségnek az ilyen felmérésekre nagy szüksége van.

A korszerű, friss helyzetkép kialakítása minden felsőoktatási-tudományos fejlesztés, tervezés, stratégiakidolgozás előfeltétele. A friss helyzetkép felvázolásához nagyban hozzájárul a Vajdasági Magyar Tudományos Adattár (www.vmat.rs), amely zömében 2017 nyarán készült el, azóta is bővül, jelenelg 300 doktori és doktoranduszi titulussal rendelkező tagja van.

 

Előzmények

 

Az érintett szakmai szervezetek egyeztető vitafórumokat, műhelybeszélgetéseket tartottak a vajdasági akadémiai közösség képviselőinek, az MTA külső köztestületi tagságának, mérvadó felsőoktatási intézményeink képviselőinek, tudományos civil szervezeteink, doktoranduszaink bevonásával:

2009 Kérdőív – VMAT 2009 a vajdasági magyar tudományosság további működését elősegítő

stratégia kidolgozásához

2015. 04. 25. Vajdasági Magyar Tudóstalálkozó 2015 Zárónyilatkozata

2016. 11. 17. A 15. VMTDK Tudományos Kerekasztalának Zárónyilatkozata

2016. 12. 10. Vajdasági Magyar Tudóstalálkozó 2016 (Kerekasztal a vajdasági magyar tudományosság és felsőoktatás kérdéseiről)

2017. 10. 21. A Vajdasági Magyar Tudományos Adattár bemutatása. A Vajdasági Magyar Akadémiai Tanács (VMAT) mint a vajdasági magyar tudósok és felsőoktatásban dolgozó tanárok ernyőszervezete kérdőív segítségével szólította meg a hatáskörébe tartozó szakmai szféra képviselőit a Vajdasági Magyar Tudományos Adattár létrehozása érdekében. A kezdeményezésre az ülés időpontjáig összesen 234 doktorandusz illetve doktori titulussal már rendelkező személy reagált és regisztrált az adott internetes felületen. A bázis akkori adatainak kiértékeléséből kiderül, hogy 30-39 év közötti potenciális munkatársból van legtöbb (98), az összlétszám 41%-a, közülük majdnem felének megvan a PhD fokozata, 67%-uk tartózkodási helye Szerbia, 63%-uk szeretne itthon maradni. A VMAT honlapján az adattárban létrejött egy menüpont (https://vmat.rs/vajdasagi-magyar-tudomanyos-szakbizottsagok/), amely a tagok szakbizottságok, szakterületek szerinti keresését is lehetővé teszi. Ez máris megkönnyíti a vajdasági magyar tudományos káderállományban való tájékozódást, az egymásközti kapcsolatfelvételt, a vajdasági magyar tudományosság kapacitásainak felmérését.

 

2018

 

2018 folyamán két egyeztető megbeszélésre került sor:

2018. 10. 06. Műhelytanácskozás (Tudósklub, Újvidék)

2018. 11. 03. a Vajdasági Magyar Akadémiai Tanács tízéves jubileuma, Vajdasági magyar tudományos és felsőoktatási helyzetkép és fejlesztési lehetőségek című kerekasztal (Szabadka, MTTK)

Az adattár azóta elkészült, elérhető a VMAT honlapján és jelenleg 300 tagja van. Az adattár tudományterületek szerint szakbizottságokba rendezi a vajdasági doktori titulussal rendelkező tagokat és a doktoranduszokat, s a bizottságok tevékenységét koordinátorok irányítják. A természettudományi szakbizottság 45 tagot (koordinátorok: Horák Rita, Lukity Tibor), a műszaki tudományok szakbizottság 66 tagot (koordinátorok: Lendák Imre, Pintér Róbert), az orvostudományi szakbizottság 20 tagot (koordinátorok: Barak Ottó, Horváth Olga), az agrártudományi szakbizottság 15 tagot (koordinátor Sörös Zita), a társadalomtudományi szakbizottság 40 tagot (koordinátorok: Beretka Katinka, Muhi Béla), a bölcsészettudományi szakbizottság 103 tagot (koordinátorok: Csányi Erzsébet, Pfeiffer Attila), a művészeti szakbizottság (koordinátor: Kapitány Attila) 11 tagot számlál.

A VMAT tízéves jubileumán ismét szóba kerültek a vajdasági magyar tudományos és felsőoktatási stratégia elengedhetetlen elemei. A vitában felszólaló tudományterületi képviselők, szakbizottsági koordinátorok. A jelenlévők létrehozták a Vajdasági Magyar Felsőoktatási és Tudományos Fórumot (VFTF), amely elkövetkező ülésein a stratégiai pontok közül először a kutatóintézet megvalósításán fog tevékenykedni.

 

Támogató: