VMTDK-workshopok
VMTDK - HTDK - WORKSHOPOK
A MEGVALÓSULT PROGRAMCSOMAG TEMATIKÁI
(HTDK 2014 Fórum, Debrecen; VMTDK-workshopok)
A Nemzeti Tehetség Program Határon túli tudományos diákköri műhelyek és rendezvényeik támogatása c. pályázata keretében a Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium az elnyert támogatásnak köszönhetően megvalósíthatta A 13. Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferencia előkészítő munkálatai, VMTDK-műhelymunka, VMTDK-prezentáció, HTDK-koordinációs munka című programcsomagot.
A projektet a Nemzeti Tehetség Program, az OFI, az EMMI és az EMET támogatta:
A megvalósult program több részből állt:
I. DEBRECEN
1. HTDK 2014 Fórum, Debrecen - A Debreceni Egyetem Napja keretében
II. VMTDK-workshopok
1. VMTDK-workshop 2014. június 10-én Szabadkán a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon
2. VMTDK-workshop 2014. június 12-én Szabadkán a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon
3. VMTDK-workshop 2014. június 25-én Újvidéken a Magyar Tanszéken
I.
1. A HTDK 2014 Fórumot Debrecenben Weiszburg Tamás, az OTDT által kinevezett HTDK-elnök vezette, a program címe: Regionális TDK-ák hálózatosodása a Kárpát-medencében.
Az összes határon túli magyar régió felsőoktatási képviselői jelen voltak, a vajdasági csapat tagjai: Dr. Csányi Erzsébet, Novák Anikó, Beke Ottó, Rózsa Rita, Dr. I. Csapó Julianna, Dr. Molnár Csikós László, Dr. Horváth Futó Hargita.
A program a következők szerint zajlott:
PROGRAM
HTDK FÓRUM 2014
Tudományos Diákkörök Határok Nélkül
Debreceni Egyetem, 2014. március 20–21.
A Tudományos Diákkörök Határok Nélkül(HTDK) program révén az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) segíteni, orientálni kívánja a határon túli felsőoktatásban a magyar tehetséggondozást.
A HTDK program cselekvési tervei ennek megfelelően a határon túli érintettekkel közösen kerülnek kialakításra. Az első ilyen programegyeztető rendezvényre (HTDK Fórum 2014) a Debreceni Egyetem Napjához kapcsolódóan 2014. március 20–21-én, csütörtök délutántól péntek délig kerül sorDebrecenben, a Debreceni Egyetem főépületében.
PROGRAM:
2014. március 20. csütörtök
11 órától Regisztráció (Debreceni Egyetem, Főépület, Debrecen, Egyetem tér 1.)
12.30 – 14.00 Munkaebéd
14.00 – 16.00 Plenáris ülés I.
Bevezető gondolatok
Előzetes HTDK problématérkép
16.00 – 16.30 Kávészünet
16.30 – 18.00 Szekcióülések
A szekció:ami a TDK lényege: kör és nem konferencia (a TDK mint tudományos műhely)
B szekció:a határon túli TDK szervezés adminisztratív és pénzügyi keretei
18.00 – 18.30 Plenáris ülés II.
A szekcióülések vitáinak összegzése
19.00 – 21.00 Munkavacsora
2014. március 21. péntek
8.30 – 10.00 Plenáris ülés III.
A HTDK program feladatai a 2014–2016 években
A XXXII. OTDK-val (2015. április) kapcsolatos HTDK feladatok
10.00 – 10.30 Kávészünet
10.30 – 11.45 Plenáris ülés IV.
A HTDK Fórum 2014 zárónyilatkozatának kialakítása
12 órától Csatlakozás a Debreceni Egyetem Napja 2014 rendezvény ünnepélyes megnyitójához és az azt követő fogadáshoz
Nekünk, fiatalok számára a kapcsolatépítés, amire ez a rendezvény lehetőséget biztosított, a tudományos életbe való belépés egyik legfontosabb kulcsa. Mindezeken túl a fórumon folyó munka operativitását emelném ki, ami a szervezők és a résztvevők professzionalizmusáról árulkodik."
II. VMTDK-workshopok
A programcsomag második egysége a 2014. novemberében megtartandó 13. VMTDK-t előkészítő szabadkai és újvidéki workshopokból állt:
1. VMTDK-workshop 2014. június 10-én Szabadkán a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon
2. VMTDK-workshop 2014. június 12-én Szabadkán a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon
3. VMTDK-workshop 2014. június 25-én Újvidéken a Magyar Tanszéken
A workshopok célja a hallgatókkal folyó személyre szabott munka, segítségnyújtás a rezümé és a TDK-dolgozat megírására vonatkozóan. A műhelymunkát egyetemi tanárok, tanársegédek vezették(dr. Námesztovszki Zsolt, Beke Ottó, Grabovac Beáta, Horák Rita, Halasi Szabolcs, dr. Ispánovics Csapó Julianna és dr. Csányi Erzsébet).
Prezentációkon túl személyes megbeszélés keretében próbálták minden információval ellátni az érdeklődő egyetemi hallgatókat. Az előadásokon elhangzott: a benevezési szabályok szerint olyan dolgozattal, előadással, alkotással lehet fellépni, amely önálló, saját tudományos kutatásokra, illetve művészeti koncepcióra épül. A konferencia szekciói felölelik a tudományok és művészetek minden területét. Az első lépés egy téma felvetése, majd egy témavezető tanár megnyerése, ezután a rezümé kidolgozása, melyet október 1-jéig kell feltölteni a www.vmtdk.edu.rs oldalon.
A workshopok résztvevői rövid ismertetőt kaptak arról, hogy hogyan is kell tagolni egy szakdolgozatot és hogyan kell hivatkozni. A műhelymunka során külön foglalkoztak a napjainkban igen időszerű plágium kérdésével, a fiatal kutató előtt álló etikai kihívásokkal, valamint a digitális forrásbőség okozta műfajzavarokkal, amelyek korábban nem voltak jelen. Prezentációkat követtek végig és közösen megtárgyalták a felmerülő kérdéseket. Körüljárták a saját szerzői szöveg ismérveit, majd foglalkoztak a rezüméírás fortélyaival. A hallgatók megnézhették a korábbi VMTDK-k rezüméköteteit, és megismerkedtek konkrét kutatási témákkal, illetve a művészeti szekció specifikumaival.