A föld, a por, a sár jegyében zajlott a 18. VMTDK - összefoglaló

A Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium 2019. november 21–24. között immár 18. alkalommal rendezte meg egyetemi hallgatók és fiatal kutatók számára a Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferenciát Újvidéken.

Dr. Csányi Erzsébet, a VMTDK tudományos bizottságának elnöke elmondta:

• A Kárpát-medencei hatókörű rendezvény egyre több eseménymozaikból rakódik össze, csütörtökön az Értékdiszkurzusok című Philos műhely-konferencia, pénteken tárlatmegnyitó és művészeti produkciók zajlottak az Újvidéki Egyetem Rektorátusán. Szombaton a tudományos előadások sorjáztak egész nap, az archív VMTDK-filmmontázs után a martonosi származású, Amerikában élő Huszár Rudolf akadémikust hallhattuk, majd négy kiváló fiatal mutatkozott be különféle szakterületekről, Deák Iréna (Újvidék), Orsós György (Pécs), Reéb Zsófia (Szabadka-Budapest), Pletikoszity Árpád (Újvidék).  Örömmel tölt el bennünket, hogy a délutáni szekcióelőadások után kioszthattuk a Kristálygömb Díjat Oláh Tamás színháztudományi doktorandusznak, és hogy a konferenciát fergeteges VMTDK-buli zárta a Zeppelin hajón. Fontos számunkra, hogy az idén megalakult a VMTDK PRO SCIENTIA ET ARTE szellemi védnöki testület az eddigi plenáris tanárelőadókból és a Kristálygömb díjasokból. Tolnai Ottót idézve elmondható, hogy a 18. VMTDK-n “ismét felporzott a küzdő felek körül a talaj”.

A 18. VMTDK 137 résztvevő bemutatkozásának terepe volt.

MIT MONDANAK, AKIK OTT VOLTAK A 18. VMTDK-N?

• Gratulálok az idei VMTDK sikeres lebonyolításához. Élveztem minden pillanatát...Köszönöm az élményt!
  • Nagyon szépen köszönöm, hogy hívott a VMTDK-ra. Kihívás volt a performance része, de nagyon jó volt a közönség és örülök, hogy átlagban jól fogadtak. Nagyon jó volt látni mások előadásait is. A szombati nap pedig nagyon feltöltött. Mindig abban hittem, hogy egyik művészet hat a másikra, de a tegnapi előadások különösen feltöltöttek és látni a háttérmunkát - ez izgalmasan hatott rám. Jó volt ott lenni...
  • 18. éve járok haza a VMTDK-ra, eleinte diákelőadóként, aztán plenáris előadóként, majd most a tudományos bizottság tagjaként. Tele a szívem, hogy idén is közel 150 (eddig 2208 résztvevő volt) remek ifjú tudós, művész adott elő, folytatott termékeny szakmai diskurzust, Vajdaságtól Erdélyig, Felvidéktől Kárpátaljáig, Magyarországon át. A konferencia nagy erőssége, hogy a szakmaterületek között erősíti a szinergiákat, kommunikációt, hol máshol találkozik egy konferencián mérnök jogásszal, festővel, biológussal vagy pszichológussal. Nagy örömmel vállaltam Csányi tanárnő felkérését (aki hosszú évek óta vállalja a szervezéssel járó sok munkát), hogy a VMTDK Pro Scientia et Arte szellemi védnöki testületének tagja legyek. A VMTDK nélkül a vajdasági magyar értelmiségi utánpótlás is elsorvadna.

A 18. VMTDK eredményei: PLENÁRIS DIÁKELŐADÓK – SZEKCIÓELSŐ DÍJ:

Deák Iréna (Újvidék), Orsós György (Pécs), Reéb Zsófia (Szabadka–Budapest), Pletikoszity Árpád Újvidék)

ÉLŐ TERMÉSZETTUDOMÁNYOK I.

Szekcióelső díj az alap/mesterképzés kategóriában: Lajkó Flóriàn (Újvidék), Rekecki Tibor (Újvidék)

Különdíj: Dupàk Valentina (Újvidék), Resnyàk Krisztina (Újvidék)

OTDK-ra javasoltak: Holpert Csilla (Újvidék), Rekecki Tibor (Újvidék), Mihalek Nóra (Újvidék), Koós Csilla (Újvidék)

Közönségdíjas: Lajkó Flóriàn (Újvidék)

ÉLETTELEN TERMÉSZETTUDOMÁNYOK ÉS MŰSZAKI TUDOMÁNYOK

Szekcióelső díj az alap/mesterképzés kategóriában: Sàrkàny Krisztina (Újvidék), Csuvik Viktor (Szeged)

Különdíj: Szollàr Krisztofer (Újvidék)

OTDK-ra javasoltak: Sàrkàny Krisztina (Újvidék), Szollàr Krisztofer (Újvidék)

Közönségdíjas: -